Karty Multisport, abonament na siłownię czy basen co do zasady nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż uznawane są zazwyczaj za wydatki o charakterze prywatnym przedsiębiorcy. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

Aby przedsiębiorca mógł zaliczyć do kosztów firmowych wydatki poniesione na karnety sportowe czy przyrządy do ćwiczeń, konieczne jest wykazanie, że dany wydatek jest ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie ma charakteru osobistego.

Nie każdy rodzaj działalności jest związany z potrzebą regularnych ćwiczeń. Jeżeli np. programista zakupi dla siebie karnet na basen w celach zdrowotnych, z uwagi na to, że większą część dnia spędza w pozycji siedzącej przy komputerze, to będzie to dla niego wydatek o charakterze prywatnym.

Wszystkie koszty poniesione w ramach ochrony zdrowia przedsiębiorcy uznawane są bowiem przez urzędy skarbowe za wydatki o charakterze osobistym. Celem tego typu wydatków jest zachowanie obecnego stanu zdrowia lub jego polepszenie, trudno więc byłoby wykazać związek z pozyskaniem, zabezpieczeniem albo zachowaniem źródła przychodów. Podobnie jest z wydatkami na karnety na siłownię, basen i różnego rodzaju zajęcia sportowe mające na celu utrzymanie bądź poprawę kondycji fizycznej, a co za tym idzie również zdrowia. Co do zasady, tego typu wydatki nie będą kosztem w jednoosobowej działalności gospodarczej, co potwierdza interpretacja indywidualna z 16 stycznia 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-3.4011.383.2018.2.AW.

Wyjątkiem od powyższej zasady są zawody, w których utrzymanie dobrej kondycji fizycznej jest podstawą, takie jak np. trener personalny, instruktor fitness, instruktor pływania, tancerz, sportowiec, ochroniarz itd. W przypadku tego typu usług, wykonywanie danego zawodu, a co za tym idzie osiąganie przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wydaje się wręcz niemożliwe. Zaliczenie karnetu na siłownię czy zakup bieżni przez osobę zarabiającej dzięki swojej dobrej kondycji fizycznej nie powinno zostać podważone przez żaden organ podatkowy w razie ewentualnej kontroli. Przedsiębiorca może bowiem w łatwy i oczywisty sposób wykazać zasadność wydatków i ich związek z wykonywaną pracą oraz przychodem uzyskiwanym z tytułu prowadzenia firmy.

Wszelkie benefity dla pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów w działalności. Zapewnienie pracownikom różnego rodzaju pozapłacowych dodatków z całą pewnością dobrze wpływa na ich motywację do pracy i powoduje, że są skłonni dłużej dla nas pracować. Osoba zadowolona z warunków pracy lepiej wykonuje swoje obowiązki, przez co jej wkład w rozwój firmy jest większy.

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów karnetów na siłownię, basen i na inne formy aktywności fizycznej dla pracowników w części sfinansowanej przez pracodawcę została potwierdzona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2017.1.BJ.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/