Krajowa Informacja Skarbowa, czyli KIS (przekształcona w 2017 roku z Krajowej Informacji Podatkowej – KIP) powstała w 2006 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony podatników. Niekiedy mają oni problemy ze zrozumieniem przepisów i ich interpretacją, dlatego też korzystają z pomocy specjalistów. Krajowa Informacja Skarbowa udziela pomocy wszystkim podmiotom, nawet tym, których siedziba znajduje się poza terytorium Polski.
Zadaniem Krajowej Informacji Skarbowej jest udzielanie telefonicznych odpowiedzi na pytania zawiązane z problemami podatkowymi oraz z zakresu procedur celnych. Ma to na celu ułatwienie podatnikom prowadzenia działalności, a także lepsze zrozumienie i poruszanie się po przepisach podatkowych.
Innym zadaniem Krajowej Informacji Skarbowej jest wydawanie indywidualnych interpretacji. W celu uzyskania takiej interpretacji konieczne jest:
- wypełnienie odpowiedniego wniosku,
- uiszczenie opłaty w wysokości 40 zł za każde zagadnienie,
- złożenie wniosku osobiście w biurze Krajowej Informacji Skarbowej pod adresem:
ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub w formie elektronicznej przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej: /KIS/wnioski
Interpretacje indywidualne wydawane są przez wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Na zadane pytanie podatnik powinien otrzymać odpowiedź w przeciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku.
Obecnie, dzięki zastosowaniu nowego systemu informacji telefonicznej Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) ma możliwość obsłużenia jednocześnie ok. 600 połączeń. Znacząco został też skrócony czas oczekiwania na połączenie. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w okresach, gdy zbliżają się terminy rozliczeń rocznych oraz zapłaty podatków.
Podatnicy mają również możliwość skorzystania z chatu oraz formularza na Portalu Podatkowym. Aby otrzymać informację na temat cła lub podatków na adres e-mail, na stronie internetowej Portalu Podatkowego należy wybrać pozycję „Skontaktuj się z nami”, a następnie opcję „Pytanie e-mail”.
Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kip-czyli-krajowa-informacja-podatkowa