Mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli inaczej split payment, który od 1 listopada 2019 r. obowiązuje na gruncie ustawy o VAT, polega na dokonywaniu płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że wartość sprzedaży netto wpłacana jest przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy. Natomiast pozostała część zapłaty, w wysokości kwoty VAT, wpłacana jest na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT.

            W związku z tym mechanizmem od 1 stycznia 2020 r. zmianie ulegną przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Od tego dnia na podstawie art. 22P ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15D ustawy o pdop, gdy podatnik, pomimo zawarcia na fakturze wyrazów „mechanizm podzielonej płatności”, dokona zapłaty za transakcję o wartości powyżej 15.000 zł na rzecz innego przedsiębiorcy z pominięciem mechanizmu określonego w art. 108a ust. 1A ustawy o VAT, nie będzie mógł uwzględnić w rachunku podatkowym kosztu poniesionego z tego tytułu w tej części, w jakiej płatności dokonał z pominięciem split payment.

            Natomiast jeżeli podatnik dokona zapłaty za towar lub usługę z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności już po obciążeniu wartością omawianej transakcji kosztów uzyskania przychodów, wówczas w miesiącu, w którym płatność zostanie dokonana z pominięciem split payment – w części odpowiadającej tej płatności będzie zmniejszał koszty uzyskania przychodów, a w przypadku, gdy nie ma możliwości zmniejszenia firmowych kosztów podatkowych – odpowiednio zwiększał firmowe przychody.

            Znowelizowane przepisy będą miały zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r. Jednocześnie nie będzie się ich stosowało do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2020 r.

            Należy jednocześnie pamiętać, że w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 15.000 zł dokonanie w przyszłym roku płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może być niewystarczające dla uniknięcia negatywnych konsekwencji kosztowych w podatku dochodowym w postaci braku możliwości uwzględnienia takiego kosztu w rachunku podatkowym. Z dniem 1 stycznia 2020 r. zaczną bowiem obowiązywać również przepisy, w oparciu o które z kosztów uzyskania przychodów wyłączone zostaną płatności za omawiane transakcje dokonane na rzecz czynnego podatnika VAT na rachunek spoza tzw. białej listy podatników VAT.