JDG

URLOP WYPOCZYNKOWY W TEORII I W PRAKTYCE

Urlop wypoczynkowy to dla każdego pracownika jeden z podstawowych inajważniejszych przywilejów posiadania umowy o pracę (przypomnijmy, że przy umowiezleceniu takich udogodnień socjalnych nie mamy). O ile każdy pracownik wie jak najlepiejczas urlopowy wykorzystać, to nie każdy dobrze poznał i zaktualizował…

Zobacz więcej

Przekazanie przedsiębiorstwa a PIT- jak rozliczyć ?

Przekazanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny nie podlega bezpośrednio opodatkowaniu podatkiem PIT. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej implikacjom podatkowym dotyczącym środków trwałych, wyposażenia oraz towarów handlowych stanowiących elementy przedsiębiorstwa i przekazywanych w drodze darowizny. W tym kontekście warto przeanalizować, jak wygląda przekazanie…

Zobacz więcej

Umorzenie części należności- podatki i ewidencja księgowa

Na czym polega umorzenie należności? Umorzenie należności to tak naprawdę zwolnienie z długu. Konstrukcja ta uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (KC). Jak stanowi art. 508 KC zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. W konsekwencji wierzyciel zrzeka się…

Zobacz więcej

Płatności BLIK a korzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej nie ma charakteru bezwzględnego, ponieważ z uwagi na różne okoliczności ustawodawca zdecydował, że w pewnych przypadkach możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia z tego obowiązku. Pewną grupą kategorii uzasadniających zwolnienie są płatności elektroniczne. W…

Zobacz więcej

Błędna data sprzedaży na fakturze – jak ją skorygować?

Przedsiębiorca w toku prowadzenia działalności gospodarczej, wystawiając fakturę VAT, może omyłkowo wpisać błędną datę sprzedaży towaru. W artykule wskażemy, czy możliwe jest skorygowanie takiej faktury oraz w jaki sposób można to zrobić. Wyjaśnimy również, kto może się tym zająć –…

Zobacz więcej

Klasyfikacja i amortyzacja budynku usługowo-mieszkalnego

Klasyfikacja i amortyzacja budynku usługowo-mieszkalnego, to zagadnienie, które dotyczy bardzo dużej ilości przedsiębiorców. Właściwe zaklasyfikowanie środka trwałego jest niezwykle istotną kwestią, która bezpośrednio rzutuje na prawidłowość rozliczeń podatkowych. Ustalenie odpowiedniego symbolu według Klasyfikacji Środków Trwałych pozwala bowiem na zidentyfikowanie stawki…

Zobacz więcej

Formy opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą musi wybrać formę opodatkowania poprzez którą będzie się rozliczać z urzędem skarbowym z podatku dochodowego. Można rozliczać się na różne możliwości. Pierwszą z nich jest opodatkowanie w formie zryczałtowanej. Dzieli się ono na opodatkowanie…

Zobacz więcej

Zadatek to nie to samo co zaliczka

Wkrótce będę zlecać stolarzowi wykonanie mebli kuchennych. Z uwagi na to, że chcę zabezpieczyć swoje prawa, będziemy podpisywać umowę. W projekcie umowy znajduje się zapis, że przed rozpoczęciem prac muszę zapłacić stolarzowi 7 tys. zł tytułem zadatku. Nigdy nie spotkałem się z takim terminem – czy…

Zobacz więcej

Zakup używanych przedmiotów za więcej niż 1000 zł – konieczne złożenie deklaracji PCC-3

Przy transakcjach o wartości minimum 1000 zł, których przedmiotami są rzeczy używane, powstaje obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych. Po dokonaniu zakupu trzeba złożyć deklarację PCC-3 w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek. Nie tylko firmy muszą płacić Obowiązkowi temu podlegają nie…

Zobacz więcej

Rozliczanie kosztów paliwa samochodu osobowego w firmie.

Sposób rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodu zależy od sposobu jego użytkowania.  Zależnie od przypadku rozliczenie kosztów paliwa może się różnić pod względem podatku dochodowego i VAT. Pojazd może być rozliczany w kosztach firmowych jeśli: W sytuacji gdy w firmie…

Zobacz więcej