Przedsiębiorcy coraz chętniej jako sposób finansowania nabycia samochodu wybierają leasing. Jest to atrakcyjna forma finansowania zakupu ze względu na fakt, że daje możliwość wykupienia pojazdu na preferencyjnych warunkach, często niższych niż cena rynkowa. Przeczytaj i sprawdź, jak powinien zostać rozliczony wykup samochodu z leasingu i jego późniejsza sprzedaż.
Wykup samochodu z leasingu na firmę
Wykup samochodu z leasingu na firmę daje przedsiębiorcy możliwość ujęcia majątku w ewidencji środków trwałych. Wówczas wydatek będzie księgowany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Często występują sytuacje, w których cena zakupu znacznie odbiega od ceny rynkowej oraz nie przekracza 10 000 zł. Wówczas przedsiębiorca ma możliwość wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych oraz dokonania jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość samochodu. W sytuacji, gdy zakup samochodu nastąpił z przeznaczeniem mieszanym (będzie wykorzystywany w działalności, a także potencjalnie prywatnie) wówczas przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo częściowego odliczenia VAT.
W momencie zbycia firmowego samochodu należy wykazać przychód z działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpi po miesiącu oraz przed czy po upływie pół roku. Co ważne, taka sprzedaż jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i tym samym podlega opodatkowaniu stawką 23%. Dodatkowo dokonana sprzedaż majątku firmowego (np. wykupionego pojazdu z leasingu) powiększa podstawę wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, w związku z czym sprzedaż majątku wykupionego z leasingu może znacznie zwiększyć zobowiązanie względem ZUS podatnika. Dokonana sprzedaż wykupionego samochodu wówczas nie podlega pomniejszeniu o np. uprzednio ujmowane raty leasingowe (opodatkowujemy i oskładkujemy pełną sprzedaż).
Sprzedając samochód, przedsiębiorca może być jednak uprawniony do odliczenia pozostałej kwoty VAT z faktury wykupu w drodze korekty podatku naliczonego dokonywanej na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT. W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy. Tym samym sprzedając samochód rok po zakończeniu miesiąca wykupu samochodu z leasingu, podatnik do korekty takiej nie będzie uprawniony.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli przedsiębiorca od zakupu pojazdu nie miał prawa do odliczenia podatku VAT, np. zakup nastąpił na fakturę marża, wówczas przekazanie składnika majątku na cele prywatne nie powoduje konsekwencji w podatku VAT. Tym samym sprzedaż takiego wycofanego pojazdu nie będzie opodatkowana VAT. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT odpłatne zbycie wycofanego uprzednio środka trwałego nie doprowadzi do powstania przychodu z działalności gospodarczej tylko wtedy, kiedy sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofano pojazd z majątku firmy.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Samochód będący w firmowym leasingu przedsiębiorca może również wykupić prywatnie, czyli poza działalnością gospodarczą. Taka decyzja powoduje, że samochód nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika. W konsekwencji sprzedaż takiego pojazdu nie podlega opodatkowaniu VAT.
Osoba fizyczna, dokonując zakupu auta od innej osoby prywatnej, zobowiązana jest do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Kupujący ma 14 dni na złożenie w swoim urzędzie skarbowym poprawnie wypełnionego formularza PCC-3 oraz zapłatę podatku na rachunek tego urzędu. W przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży rzeczy ruchomej (w tym pojazdu) stawka podatku wynosi 2% wartości rynkowej przedmiotu transakcji. W przypadku zakupu na fakturę od firmy leasingowej nie wystąpi konieczność rozliczania PCC.
Od 1 stycznia 2022 roku kwestie związane ze sprzedażą wykupionego na cele prywatne pojazdu zostały uregulowane w ramach zmian wprowadzonych przez Polski Ład:
– jeżeli wykup na cele prywatne miał miejsce do końca 2021 roku to jego sprzedaż po upływie 6 miesięcy nie powoduje powstania przychodu,
– jeżeli wykup na cele prywatne ma miejsce od 2022 roku to jego sprzedaż po upływie 6 lat nie powoduje powstania przychodu.
Reasumując, wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną i jego późniejsza sprzedaż od 2022 roku może nadal być zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym pod warunkiem, że podatnik odczeka 6 lat od momentu jego wykupu.