Podczas prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą zdecydować, jaką formę opodatkowania chcą stosować dla celów podatku dochodowego. Do wyboru mają trzy podstawowe, a mianowicie: skalę podatkową, podatek liniowy oraz ryczałt.
Polski Ład wprowadził nietypową dotąd możliwość dobrowolnego przejścia z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę za 2022 rok. Jest to zmiana formy opodatkowania wstecz, czyli taka, której można dokonać po zakończonym 2022 roku, ale dotyczy opodatkowania w 2022 roku.
Podatnik, który w 2022 roku stosował jako formę opodatkowania podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ma prawo do zmiany formy opodatkowania wstecz na skalę podatkową za cały 2022 rok.
- Warunek!
Zmiana formy opodatkowania wstecz na skalę podatkową za 2022 rok możliwa jest tylko w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność opodatkowaną ryczałtem lub podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 roku. -> Pani Weronika założyła działalność w sierpniu 2022 roku i jako formę opodatkowania wybrała podatek liniowy. Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania wstecz za 2022 rok z ryczałtu na skalę podatkową?
Nie, pani Weronika nie ma prawa zmienić formy opodatkowania wstecz na skalę podatkową, ponieważ taki przywilej mają podatnicy, którzy prowadzili działalność przed wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu 2.0, czyli przed 1 lipca 2022 roku.
Najem prywatny a zmiana formy opodatkowania
Zmiana formy opodatkowania wstecz z ryczałtu na skalę podatkową dotyczy nie tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale również podatników, którzy w 2022 roku uzyskiwali przychody z tzw. najmu prywatnego. Co ważne, rok 2022 jest ostatnim, w którym najem prywatny może być opodatkowany skalą podatkową – od 2023 roku jego opodatkowanie będzie możliwe wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiana formy opodatkowania wstecz z podatku liniowego na skalę podatkową
Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym ma prawo księgować zapłacone składki zdrowotne do limitu 8700 zł jako koszt w kolumnie 13. KPiR – Pozostałe wydatki. W przypadku opodatkowania skalą podatkową podatnik nie jest do tego uprawniony. Tym samym zmiana formy opodatkowania wstecz na skalę podatkową powoduje konieczność wyksięgowania z kosztów składek zdrowotnych odliczonych dotychczas.
Brak obowiązku przeliczenia zaliczek na podatek za 2022 rok skutkuje tym, że podatnicy nie muszą martwić się o ewentualne odsetki podatkowe, jeżeli okazałoby się, że w którymś miesiącu/kwartale zapłacili zaliczkę na podatku liniowym mniejszą, niż gdyby uiścili, będąc na skali podatkowej.
Zmiana formy opodatkowania wstecz z ryczałtu na skalę podatkową
Chcąc przejść z ryczałtu na skalę podatkową wstecz za 2022 rok, podatnicy muszą mieć na uwadze, że wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Podstawowym z nich jest założenie KPiR, która jest bazą do sporządzenia zeznania rocznego PIT-36 za 2022 rok.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy Polski Ład 2.0 podatnik, który zdecydował się na zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową, nie przelicza zaliczek na podatek, które generował i opłacał w trakcie 2022 roku. Wyliczone zaliczki miesięczne/ kwartalne wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2022 rok. Natomiast dochód (lub strata), który powstał w 2022 roku, obliczany jest na podstawie odtworzonej wstecz KPiR i wykazywany w zeznaniu rocznym. Jest on podstawą do wyliczenia podatku dochodowego zgodnie z zasadami skali podatkowej bezpośrednio w zeznaniu rocznym PIT-36.
Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki opodatkowanej ryczałtem, to również możliwa jest zmiana formy opodatkowania wstecz za 2022 rok. Warunkiem jest, aby takiej modyfikacji dokonali wszyscy wspólnicy spółki. Oznacza to, że każdy ze wspólników musi złożyć za 2022 rok zeznanie roczne na formularzu PIT-36, zaznaczając zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową.