Czy sklep internetowy musi posiadać kasę fiskalną??
Prowadzisz sklep internetowy i nie wiesz czy powinieneś ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej? Sprzedajesz różne produkty i i nie wiesz czy któryś nie wyklucza Cię ze zwolnienia? W którym momencie wystawić paragon przy sprzedaży wysyłkowej? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!
Ewidencja sprzedaży towarów przy pomocy kasy fiskalnej wiąże się z szeregiem obowiązków związanych z przechowywaniem i wystawianiem dokumentów. Sklepy internetowe dzięki zapisom zawartym w odpowiednich przepisach, mają szansę uniknąć konieczności jej zakupu i prowadzić sprzedaż z użyciem faktur dla klientów indywidualnych. Preferencyjne warunki nie obejmą jednak wszystkich.
Ogólną zasadą jest, że obowiązek
posiadania kasy fisklnej nie dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych
nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, na rzecz
których w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła
20 000 zł.
Prowadząc sprzedaż wysyłkową (czyli przez internet) możesz skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy rejestrującej. By móc nie wystawiać paragonów swoim klientom, musisz spełnić warunki określone przez ustawodawcę:
- Prowadzić sprzedaż wysyłkową (przy pomocy Poczty Polskiej lub firm kurierskich),
- Sprzedawać towary niewykluczone z listy objętych możliwością sprzedaży bez kasy fiskalnej,
- Otrzymywać całość zapłaty za towar na konto bankowe. Tytuł przelewu musi jasno wskazywać na asortyment, za który płaci klient. Innymi słowy, kupujący nie będzie mógł zapłacić za swoje zakupy gotówką.
Kiedy zwolnienie nie przysługuje?
Zwolnienie z
posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży przez internet nie przysługuje
jeżeli przedsiębiorca dokonuje sprzedaży wysyłkowej, np.:
-perfum,
-sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego lub telekomunikacyjnego,
-części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie
indziej niesklasyfikowanych.
Ze zwolnienia nie skorzystasz również, jeśli dokonujesz sprzedaży zapisanych lub niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.
Możesz stracić prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej w następujących sytuacjach:
- Zapłata za transakcję dokonana z konta osoby, która nie jest faktycznym odbiorcą, pozbawia prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej przy sprzedaży przez internet.
- Jeśli sprzedaż wysyłkowa prowadzona jest za pośrednictwem sklepu internetowego lub portalu aukcyjnego, kupujący zaś dokonuje odbioru towaru w siedzibie sklepu, transakcja ta również nie podlega zwolnieniu. W związku z czym przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną i wystawić paragon dla odbiorcy. Powodem tego jest fakt, iż w tej sytuacji dostawa towaru nie odbywa się za pośrednictwem poczty czy firmy kurierskiej.
- Podatnik przyjmie zapłatę za transakcję internetową w postaci gotówki.
Moment ewidencji na kasie fisklanej
Paragon fiskalny powinien być przekazany nabywcy w momencie otrzymania zapłaty za towar lub usługę. I tak też jest w przypadku transakcji rozliczanej za pomocą przedpłaty lub gotówkowo – wówczas paragon jest wysłany (przekazywany) wraz z towarem.
Problem powstaje, gdy przesyłka jest płatna przy odbiorze. Przepisy prawa nie precyzują dokładnie tej kwestii. Co do zasady ewidencja transakcji na kasie fiskalnej powinna nastąpić z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W praktyce przyjęło się wystawiać paragony w momencie wysyłki towaru oraz dołączenie ich do przesyłki.