Torby foliowe za darmo to już przeszłość. Od września zapłacisz za każdą

Opłata recyklingowa obowiązuje w Polsce od początku 2018 roku. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r., opłatą recyklingową objęte były torby z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej, rozszerza  opłatę recyklingową  na torby powyżej 50 mikrometrów. Same sieci i producenci foliówek na takim układzie korzystali. Sprzedawali foliówki, tworząc z nich nowy produkt, ale nie odprowadzając od niego recyklingowego podatku.

To właśnie dlatego wprowadzono zmiany w ustawie. Opłacie mają podlegać wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach – poza “zrywkami” oczywiście. 20 gr będzie teraz naliczane od każdej jednorazówki. Całość pieniędzy za reklamówkę trafi więc do budżetu, a nie do kasy sieci handlowej. Sklepy będą musiały co miesiąc raportować o liczbie sprzedanych torebek.

Korzyści z płatnych foliówek będą dwie. Czystsze środowisko i pełniejsza państwowa kasa. Rząd szacuje, że nowe prawo dosypie do budżetu 1,2 mld zł rocznie.

Pieniądze z opłaty recyklingowej rząd ma przeznaczać na cele związane z polepszaniem życia mieszkańców Polski oraz stanu środowiska.

Zgodnie z danymi UE, przecięty Europejczyk zużywa 200 foliówek rocznie.