Wiele wskazuje na to, że trzecia fala koronawirusa właśnie zmierza ku końcowi. Z pewnością przyczynił się do tego lockdown, ale także Narodowy Program Szczepień, który w naszym kraju trwa praktycznie od pierwszych dni 2021 roku. W celu przyspieszenia procesu szczepień obywateli rząd daje coraz więcej możliwości ich organizacji w innych miejscach niż szpitale i przychodnie zdrowia. Jednym z realizowanych pomysłów są szczepienia w zakładzie pracy. Poznaj szczegóły!
Już 4 maja ruszyły zapisy na możliwość organizacji punktu szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Pracodawcy, którzy chcą się zgłosić do tego programu, będą musieli wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Które podmioty mogą zgłosić się do szczepienia?
Nie każdy podmiot może zgłosić się do programu szczepień. Do podstawowych założeń prawidłowego zgłoszenia zakładów pracy do szczepień przeciwko COVID-19 należą:
– rodzaj zakładu, który może się zgłosić:
pojedynczy pracodawca;
grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.);
samorząd zawodowy lub stowarzyszenia branżowe;
szkoły wyższe: pracownicy szkoły i studenci (powyżej 18. roku życia);
– liczba zgłoszonych: minimum 300 osób, które wyraziły gotowość do szczepienia (jest to suma wszystkich zgłoszonych osób, bez względu na to, czy dotyczą jednej, czy kilku lokalizacji pracodawcy);
– sposób realizowania szczepień: szczepienie w zakładach pracy będzie możliwe tylko pod warunkiem, że zakład będzie miał podpisaną umowę z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą.
Kogo zakład pracy może zgłosić do szczepienia
Jak już zostało wspomniane, zakład pracy, który chce zorganizować szczepienia na swoim terenie, musi zgłosić minimum 300 osób. Co ważne, nie ma górnego limitu zgłaszanych osób.
Zakład pracy może zgłosić do szczepienia nie tylko osoby faktycznie zatrudnione w firmie. Do osób, które można zapisać do szczepienia, zalicza się:
– pracowników, czyli osoby zatrudnione w zakładach pracy;
– członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych;
– osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą);
– studentów, którzy ukończyli 18. rok życia (zgłasza szkoła wyższa);
– członków rodzin ww. osób.
Umowa z podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL)
Zakład pracy, który chciałby zgłosić się do organizacji szczepień przeciwko COVID-19, nie może tego zrealizować samodzielnie. Jednym z podstawowych warunków jest konieczność posiadania podpisanej umowy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą (dalej PWDL). Co ważne, sama podpisana umowa nie wystarczy. Przed zgłoszeniem zakładu pracy do szczepień należy otrzymać zgodę PWDL oraz ustalić szczegóły realizacji całego procesu zgodnie z wytycznymi, np. określić miejsce realizowanych szczepień, cały przebieg przygotowań oraz logistykę.
Jeśli zakład pracy będzie realizował dużą liczbę szczepień lub będą one wykonywane w kilku lokalizacjach, w całym cyklu może uczestniczyć kilka PWDL, jednak w zgłoszeniu należy podać dane jednego wiodącego podmiotu.
Jeśli pracodawca wypełni zgłoszenie na rządowej stronie internetowej, będzie to równoznaczne z oświadczeniem, że zgłoszeni pracownicy są gotowi do przyjęcia szczepionki, a współpraca między pracodawcą na PWDL została uzgodniona.
Procedura zgłoszenia do szczepienia
Według wskazówek, które zostały podane na stronie rządowej gov.pl, wstępny plan zgłaszania zakładu pracy i realizacji szczepień powinien wyglądać następująco:
1. Zakład pracy nawiązuje współpracę z istniejącym punktem szczepień, który zgadza się zorganizować szczepienia dla pracowników.
2. Pracodawca wysyła zgłoszenie przez formularz RCB, podając liczbę osób chętnych do szczepienia i dane współpracującego PWDL.
3. Kiedy przyjdzie kolej na dany zakład pracy, RARS wystawi ofertę dla PWDL (kolejność według daty wysłania formularza i dostępności szczepionek). Co do zasady wielkość oferty jest równa liczbie pracowników zgłoszonych w formularzu RCB; w przypadku dużych zgłoszeń możliwe jest jednak etapowanie.
4. PWDL może poprosić o redukcję oferty (np. jeśli część pracowników zaszczepi się w międzyczasie w punktach populacyjnych).
5. Po akceptacji oferty przez PWDL RARS dostarcza zamówioną liczbę dawek (PWDL wskazuje adresy odbioru dawek).
6. PWDL wykonuje szczepienia, wypełniając po każdym szczepieniu e-kartę szczepień.
Źródła informacji: