Mam zakład stolarski, w którym produkowane są meble z gotowych płyt i innych elementów. Płyty są cięte i obrabiane na terenie firmy. Czy w takim przypadku istnieje obowiązek regulowania opłat z tytułu korzystania ze środowiska? Nadmieniam, że osiągam średnioroczne obroty na poziomie około 80.000 zł.
Wysokość średniorocznych obrotów osiąganych przez Czytelnika nie ma znaczenia przy ustalaniu, czy istnieje obowiązek regulowania opłat z tytułu korzystania ze środowiska. Do ich ponoszenia zobowiązane są podmioty korzystające ze środowiska. Za podmioty korzystające ze środowiska uważa się:
- przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub
- indywidualnej specjalistycznej praktyki,
- jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a), korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Opłaty te reguluje się za:
1) wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza:
- ze spalania paliw w kotłach,
- z procesów technologicznych, np.: z malowania, lakierowania, spawania, obróbki drewna, galwanizacji, wyrobu masy bitumicznej, wędzenia,
- ze spalania paliw przez środki transportu,
- z przeładunku benzyn silnikowych;
2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi:
- pochodzących z powierzchni zanieczyszczonych wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacyjne,
- wód chłodniczych,
- wód pochodzących z chowu i hodowli ryb,
- wód zasolonych;
3) pobór wód, podziemnych i powierzchniowych wód śródlądowych i morskich wód wewnętrznych;
4) składowanie odpadów.
Jeżeli więc któraś z sytuacji dotyczy Czytelnika, to obciąża go obowiązek rozliczenia należnych opłat środowiskowych. Opłaty za korzystanie ze środowiska w 2013 r. uregulować trzeba będzie do dnia 31 marca 2014 r. Ponadto w tym samym terminie trzeba będzie przekazać do marszałka województwa wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości należnych opłat. Co istotne, nie trzeba wnosić opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których roczna wysokość nie przekracza 800 zł. Jednak podmiot zwolniony z wnoszenia opłaty musi złożyć wykaz.
Źródło: www.gofin.pl