Co w przypadku, gdy jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest w wynajętym pomieszczeniu, którego adres wpisany jest w CEIDG jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie przedsiębiorca przenosi prowadzenie działalności do własnego lokalu?
Należy złożyć aktualizację wniosku CEIDG-1 w terminie 7 dni.
1) Czy za niedochwanie 7-dniowego terminu na zgłoszenie zmiany adresu z CEIDG grożą kary?
Dla danych ewidencyjnych, najważniejszych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, konieczne jest dochowanie 7 dni na złożenie wniosku od dnia zmiany tych danych. Zmiany zgłasza się za pomocą druku CEIDG-1. Ustawa o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541) przewiduje bowiem podział danych wpisywanych do CEIDG na ewidencyjne oraz informacyjne. Dane ewidencyjne obejmują m.in.: imię i nazwisko przedsiębiorcy, numer PESEL, REGON, NIP, przedmiot wykonywanej działalności według PKD. Do danych ewidencyjnych należy również adres stałego miejsca wykonywania działalności (jeśli przedsiębiorca taki posiada). Chodzi tu o najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Takim miejscem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac albo mieszkanie przedsiębiorcy. Adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej może być tylko na terenie Polski. Adres ten jest widoczny dla każdego w wyszukiwarce przedsiębiorców.
Jeśli chodzi o konsekwencje braku zgłoszenia zmiany adresu firmy w CEIDG, to w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG istotne znaczenie ma adres zamieszkania przedsiębiorcy oraz adres do doręczeń. Ten pierwszy określa m.in. właściwość urzędu skarbowego przedsiębiorcy. Natomiast pisma procesowe lub orzeczenia dla przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG doręcza się na adres do doręczeń udostępniony w tej ewidencji, chyba że przedsiębiorca wskazał inny adres do doręczeń.
Za brak zgłoszenia zmian w CEIDG grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. Zgodnie z art. 601 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 2119), kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, albo nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe. Zasada ta ma gwarantować pewność obrotu prawnego i gospodarczego. Odpowiedzialność za prawdziwość danych ponosi przedsiębiorca. Dlatego osoba fizyczna wpisana do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do CEIDG nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jej wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do CEIDG w ustawowym terminie albo niezgłoszeniem zmian danych objętych wpisem, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą osoba wpisana do CEIDG nie ponosi odpowiedzialności.
2) Czy z racji tego, że własny lokal związany jest z działalnością gospodarczą, istnieje obowiązek złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości właściwej dla przedsiębiorcy?
NIE. Przedsiębiorcę w zakresie podatku od nieruchomości obowiązują zasady dotyczące osób fizycznych. Jest bowiem jednoosobowym przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG. Natomiast stawka podatku od nieruchomości będzie właściwa dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Osoby fizyczne składają właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
Żródło: Gazeta Podatkowa nr 82 z dnia 10.10.2024