Nowy JPK_VAT, który obowiązuje od 01.10.2020 oznacza więcej obowiązków dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT. Do niedawna składając korektę JPK_VAT podatnicy nie musieli składać czynnego żalu, gdyż wynikało to z faktu że JPK był uznawany za informację, a nie księgę. Po nowelizacji kodeksu karnego skarbowego i dodaniu art.61 a kks, aby uniknąć sankcji podatnik powinien rozważyć złożenie czynnego żalu.
Skąd taka zmiana?
Do 1 października 2020 r. wyjaśnienia nie były potrzebne ani przy poprawianiu deklaracji VAT-7, ani przy korygowaniu JPK_VAT, ponieważ uznawany był on za informację podatkową. Teraz okazuje się, że część ewidencyjna JPK_VAT traktowana jest jak księga, a nowy art. 61 Kodeksu karnego skarbowego wprowadza nową sankcję.
Zgodnie z treścią art. 53 ust. 21 Kodeksu karnego skarbowego księgami są:
- księgi rachunkowe;
- podatkowa księga przychodów i rozchodów;
- ewidencja;
- rejestr;
- inne podobne urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej.
Od 1 października 2020 r. obowiązuje w kodeksie karnym skarbowym nowy art. 61a dodany przez art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019.1520).
„Art. 61a. [Naruszenie obowiązku przesyłania księgi właściwemu organowi podatkowemu]
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie przesyła księgi właściwemu organowi podatkowemu albo przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto księgę przesyła po terminie lub wadliwą.”
Cytowany przepis wprowadził do Kodeksu karnego skarbowego sankcję za złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi. Grozi za to grzywna – maksymalnie do 240 stawek dziennych. Jeżeli czyn jest mniejszej wagi, grzywna jest taka, jak za wykroczenie skarbowe.
Natomiast korekta JPK w zakresie części deklaracyjnej nie wymaga składania czynnego żalu. Tu przepisy nie uległy zmianie.
Czynny żal uregulowany został w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. „Czynny żal” to zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego zawierające wszystkie istotne okoliczności sprawy. Czynny żal można przesłać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, w tym skrzynki e-PUAP właściwego urzędu skarbowego lub portalu podatkowego. Rząd rekomenduje korzystanie ze skrzynki ePUAP i składanie czynnego żalu na wzorze pisma ogólnego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij–pismo–ogolne. Czynny żal można złożyć także tradycyjnie na piśmie lub ustnie do protokołu w urzędzie.
Czynny żal nie posiada urzędowego wzoru. Składając go trzeba pamiętać jednak o istotnych elementach, które powinien zawierać, a są nimi:
- dane identyfikacyjne podatnika,
- adresat,
- istotne okoliczności popełnionego czynu,
- osoby współdziałające przy jego popełnieniu,
- informację, że czyn został przez podatnika naprawiony, a jeżeli nie został jeszcze naprawiony to w jakim terminie tego dokona.
Przykładowa treść czynnego żalu:
- Na podstawie art. 16 Kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego polegającego na niezamieszczeniu obowiązkowych oznaczeń kodów towarów i usług GTU oraz kodu „RO” dla sprzedaży z kasy fiskalnej w JPK_V7 za październik 2020 roku składanym do 25 listopada 2020 roku. Równocześnie oświadczam, że przy popełnieniu wyżej wymienionego czynu nie współdziałałem/łam z innymi osobami. Niedotrzymanie ustawowych obowiązków jako podatnika wynikało z faktu mojej nieznajomości najnowszych przepisów. Informuję również, że 30 listopada 2020 roku wywiązałem/łam się z zaległych zobowiązań, dokonując złożenia korekty JPK_V7 za październik 2020 roku. W związku z powyższym wnoszę o odstąpienie od stosowania sankcji przewidzianych w KKS.
- Na podstawie art. 16 Kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego polegającego na niezamieszczeniu obowiązkowych oznaczeń kodów „FP” dla wystawionych w 10/2020 faktur do paragonu w części ewidencyjnej JPK_V7 za październik 2020 roku składanym do 25 listopada 2020 roku. Ponadto na podstawie art. 16a Kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego polegającego na wykazaniu zawyżonych wartości podatku należnego w części deklaracyjnej JPK_V7 w związku z dublowaniem przychodów dotyczącym faktur do paragonu. Równocześnie oświadczam, że przy popełnieniu wyżej wymienionego czynu nie współdziałałem/łam z innymi osobami. Niedotrzymanie ustawowych obowiązków jako podatnika wynikało z przeoczenia przeze mnie w systemie księgowo-fakturującym funkcji odpowiedzialnej za nadanie kodu „FP”. Informuję również, że 27 listopada 2020 roku wywiązałem/łam się z zaległych zobowiązań, dokonując złożenia korekty JPK_V7 za październik 2020 roku. W związku z powyższym wnoszę o odstąpienie od stosowania sankcji przewidzianych w KKS.
Z dobrodziejstwa „czynnego żalu” nie może skorzystać sprawca, który:
- kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
- wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego,
- zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował (chyba że wszyscy członkowie grupy lub związku złożyli „czynny żal”),
- nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Źródło: