Stale rosnąca liczba samochodów skutkuje utrudnieniami w sprawnym poruszaniu się po drogach, zwłaszcza w centrum miast. Niekiedy rowerem czy motocyklem szybciej można dotrzeć do wyznaczonego celu, przy okazji oszczędzając na kosztach paliwa czy parkowania. Dlatego bywa, że przedsiębiorcy w uzasadnionych przypadkach, oprócz samochodów nabywają na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej inne środki transportu.

Motocykl, Rower

Nasz podatnik prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie przygotowywania wniosków o przyznanie dotacji z Unii Europejskiej. Posiada samochód osobowy, który jest środkiem trwałym w firmie. Niektórzy klienci mieszkają na wsiach. Dostanie się   samochodem osobowym jest często uciążliwe, a czasami nawet niemożliwe, dlatego nabył skuter, co ułatwia dotarcie w trudno dostępne miejsca i tam gdzie prowadzą nieutwardzone drogi. Niskie koszty jego eksploatacji w stosunku do wysokich kosztów paliwa, napraw i serwisu posiadanego samochodu przemawiają za używaniem skutera do codziennych wizyt u klientów.

Wartość skutera przekracza kwotę 10.000 zł, przewidywany okres jego używania będzie dłuższy niż rok, podatnik zamierza wprowadzić skuter do ewidencji środków trwałych, skuter będzie używany zarówno do celów prywatnych, jak również do celów działalności gospodarczej.

Czy wydatki na zakup oraz bieżącą eksploatację skutera mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

W naszej ocenie tak. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.214.2018.2.DB wyjaśnił, że wydatki na zakup skutera nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów podatkowych wnioskodawca zaliczyć może jedynie odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tego składnika majątku. Przy tym, dla zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia fakt, że wnioskodawca będzie wykorzystywał skuter również do celów prywatnych. Z literalnego brzmienia art. 22a ust. 1 updof nie wynika bowiem, aby warunkiem zaliczenia składnika majątku do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych było wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednakże zasada ta nie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją skutera. Wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów wyłącznie w takiej części, w jakiej faktycznie będą służyć uzyskiwaniu przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko takie wydatki, które rzeczywiście związane są z wykorzystaniem środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 updof.

Analogicznie rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.320.2018.2.KS1, gdzie w stanie faktycznym wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym profilem jest świadczenie usług z zakresu IT i jako środka transportu w celu dotarcia do klienta używa roweru , którego wartość początkowa przekracza 10.000 zł.

Hulajnoga, łyżworolki

Inny z naszych podatników jest agentem ubezpieczeniowym. Do klientów z reguły dojeżdża samochodem. Z niektórymi z nich spotyka się w centrum miasta, gdzie dojazd samochodem jest utrudniony lub niewskazany z uwagi na brak miejsca do zaparkowania. W związku z tym na potrzeby działalności kupił hulajnogę elektryczną, którą może schować w samochodzie i w razie potrzeby użyć do dojazdu do klienta. Przewidywany czas jej używania w działalności będzie dłuższy niż rok, a cena zakupu nie przekroczyła kwoty 10.000 zł. Hulajnoga jest używana jedynie do celów prowadzonej działalności.

Naszym zdaniem wydatek na jej zakup jest kosztem uzyskania przychodu. Elektryczna hulajnoga jest w dzisiejszych czasach środkiem transportu, takim samym jak samochód czy skuter, a jej zakup jest podyktowany optymalizacją czasu i dobrym sposobem na dojazd do klienta. Poruszanie się hulajnogą pozwoli na sprawniejszą obsługę większej ilości klientów w określonym czasie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2019 r.,nr 0112-KDIL3-3.4011.242.2019.2.TW  stwierdził, że wydatek na zakup hulajnogi może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.