Obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych wynika wprost z art. 111 ustawy o VAT. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z kas fiskalnych określa szereg zwolnień przedmiotowych (np. dla sprzedaży wysyłkowej, ze względu na sposób dokonania płatności) oraz podmiotowych (ze względu na limit obrotów), jednak z drugiej strony wskazuje czynności wymagające bezwzględnego rejestrowania sprzedaży z zastosowaniem kasy fiskalnej już od pierwszego klienta.
Aby usprawnić kontrolę oraz zmniejszyć rozmiar szarej strefy i luki w podatku VAT, tradycyjne kasy fiskalne zostały stopniowo zastąpione kasami fiskalnymi online. Są one stale połączone z Internetem. Są automatycznie wysyłają dane o wystawionych paragonach na serwery Krajowej Administracji Skarbowej, przez co trafiają do Centralnego Repozytorium Kas. Obowiązek używania kas fiskalnych online dotyczy tzw. „branż wrażliwych”, do których należą:
od 2021 roku m.in.:
- świadczące stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
- zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
- fryzjerskie;
- kosmetyczne i kosmetologiczne;
- budowlane;
- w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
- prawnicze.
Jeżeli przedsiębiorca zorientuje się, że nastąpiła sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej to zgodnie z Art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego konsekwencje niewykazania sprzedaży na kasie fiskalnej:
„Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży”.
Natomiast w art. 62 § 1 znajduje się informacja o sankcji wynoszącej 180 stawek dziennych.
W przypadku gdy nastąpiła sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, jako pierwsze należy niezwłocznie nabić taką sprzedaż na kasie i wykazać przychód w okresie, w którym faktycznie miała ona miejsce. Jeśli chodzi o paragony, nie da się cofnąć ich wystawienia – stąd transakcja wejdzie z datą bieżącą na kasę, ale podatkowo, księgując z niej przychód, należy wrócić do okresu, w którym miała miejsce sprzedaż.
Aby uniknąć sankcji za sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, należy skorzystać z instytucji czynnego żalu. Możliwość taką dopuszcza art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego.
Należy pamiętać, że z instytucji czynnego żalu można skorzystać jedynie wówczas, gdy stosuje się go przed wezwaniem urzędu do uzupełnienia braków we wskazanym przez organ postępowania przygotowawczego terminie, a także pod warunkiem, że uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.
Może się zdarzyć, że przedsiębiorca w ogóle nie zadbał o zakup i fiskalizację kasy, tak aby przed wymaganym terminem była już ona gotowa do rejestrowania sprzedaży. W związku z niedopełnieniem obowiązków musi więc liczyć się z tym, że utracił prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Potwierdzają to przepisy ustawy o VAT – w myśl której wyłącznie podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania – oraz interpretacje podatkowe.
Dodatkowo, w związku ze spóźnionym zakupem kasy fiskalnej, przedsiębiorca musi liczyć się z sankcjami karno-skarbowymi. Zgodnie z art. 60 § 1 Kodeksu karnego skarbowego kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych, a w wypadku czynu o mniejszej wadze – karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Należy w tym miejscu wskazać, że przez „księgi” w tym wypadku rozumieć należy m.in. urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy z kasy rejestrującej.
Z uwagi na konsekwencje prawno-podatkowe w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej należy przede wszystkim pamiętać, że taki błąd trzeba naprawić natychmiast jak tylko zostanie wykryty oraz mieć na uwadze konieczność poprawnego wykazania przychodu, jeżeli wcześniej nie był on księgowany w inny sposób. Konsekwencją może być konieczność przeliczenia zaliczki na podatek dochodowy oraz korekta JPK_V7.
Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl