W jaki sposób zgłosić numer konta bankowego tak, aby było ono widoczne na białej liście podatników VAT?
Jak już wiemy od 1 września 2019 r. uruchomiono system, który został nazwany białą listą. System ten jest bazą danych, która zawiera m.in. konta podatników, co ma ułatwiać dokonywanie bezpiecznych transakcji oraz zachowanie należytej staranności w relacjach biznesowych.
W wykazie tym zamieszcza się numery rozliczeniowych rachunków bankowych oraz imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podatnik jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą – o ile zostały one poprawnie wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym, a także potwierdzone przy wykorzystaniu STIR.
Należy podkreślić, że biała lista nie zawiera rachunków osobistych (typu ROR), nawet jeżeli przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykorzystuje je w firmowych rozliczeniach.
Biała lista nie obejmuje również rachunków wirtualnych. Tego typu konta wykorzystują jednostki otrzymujące dużą ilość płatności, np. zakłady ubezpieczeń, energetyczne, spółdzielnie mieszkaniowe czy operatorzy telefonii.
Jak zgłosić numer konta?
Na białą listę trafiają tylko te konta, które zostały poprawnie zgłoszone przez przedsiębiorców. Warto zatem sprawdzić, czy rachunki wykorzystywane do firmowych rozliczeń zostały zgłoszone i są aktualne.
Osoby wpisane w CEIDG podają konta za pośrednictwem CEIDG, na formularzu CEIDG-1, dołączając w razie potrzeby załącznik CEIDG-RB. Z kolei CEIDG przekazuje zgłoszone dane do urzędu skarbowego.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ale niepodlegające wpisowi do CEIDG wskazują swoje rachunki na druku NIP-7. Zgłoszenie to składa się w urzędzie skarbowym.
Podmioty podlegające wpisowi do KRS informują o swoich kontach poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza NIP-8.
Obowiązek informacyjny obejmuje również rachunki prowadzone na potrzeby rozliczeń podatkowych spółki cywilnej. Wiadomo, iż spółka cywilna nie może założyć własnego konta. To wspólnicy spółki cywilnej będący osobami fizycznymi zakładają wspólny rachunek bankowy. Zatem jest to formalnie konto wspólników, a nie spółki.
Taki rachunek bankowy założony dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej należy zgłosić urzędowi skarbowemu jako konto spółki cywilnej na formularzu NIP-2. Ten druk obowiązuje również inne podmioty takie jak osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które nie podlegają wpisowi do KRS.
Obecnie istnieje możliwość wysyłki większości formularzy, na których należy zgłosić lub zaktualizować numer konta drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego (elektronicznego) czy profilu zaufanego.
Brak numeru konta na białej liście
Zgłaszanie oraz weryfikowanie numerów kont bankowych znajdujących się na białej liście jest bardzo istotną kwestią. Wpłata na rachunek niewidniejący na białej liście będzie od 2020 r. wiązała się z sankcjami podatkowymi. Dotyczyć to będzie płatności za transakcje o wartości powyżej 15.000 zł realizowanych pomiędzy przedsiębiorcami, gdy dostawa towarów i usług będzie dokonywana przez czynnego podatnika podatku VAT. Negatywną konsekwencją będzie również brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tak uregulowanych kosztów.
Ponadto przedsiębiorca będzie odpowiadał solidarnie wraz z dostawcą towarów lub usługodawcą za jego zaległości podatkowe, ale tylko do wysokości kwoty podatku VAT związanego z daną transakcją. Tych konsekwencji będzie można uniknąć, jeżeli w ciągu 3 dni poinformuje się pisemnie urząd skarbowy o numerze rachunku spoza wykazu, na który został dokonany przelew.
Źródło: www.gofin.pl