Podatnicy posiadający środki trwałe wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej dokonują od ich wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przyjętą metodą amortyzacji. Ustawa PIT o przewiduje kilka metod amortyzacji, w związku z czym może pojawić się pytanie, czy dopuszczalna jest zmiana metody amortyzacji środka trwałego.
W myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Ustawa o PIT przewiduje następujące metody amortyzacji:
- amortyzacja liniowa zgodnie ze stawkami przewidzianymi w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy,
- amortyzacja degresywna,
- amortyzacja według stawek indywidualnych,
- jednorazowa amortyzacja wybranych środków trwałych.
W kontekście postawionego na wstępie problemu dotyczącego możliwości zmiany wybranej metody amortyzacji należy wskazać na treść art. 22h ust. 2 ustawy o PIT, który podaje, że podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
W związku z powyższym:
- wyboru metody amortyzacji środka trwałego dokonuje się przed rozpoczęciem amortyzacji;
- raz wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka, co oznacza zakaz zmiany metody amortyzacji w trakcie trwania tego procesu;
- przez metody amortyzacji, o których mowa w ustawie, rozumie się metody opisane w art. 22i-22k.
Z przedstawionej regulacji wynika zatem zakaz zmiany metody amortyzacji środka trwałego. Raz wybrana metoda musi być stosowana do czasu pełnego zamortyzowania składnika majątku.