Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu leasingowanego w przypadku kiedy samochód nie posiada odpowiednich adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 20 lipca 2021 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.476.2021.1.ICZ.
Podatnik zwrócił się z wnioskiem do organu podatkowego, gdyż zawarł umowę leasingu na samochód ciężarowy o ładowności do 3,5 tony. Pojazd używany jest do celów związanych wyłącznie z prowadzoną działalnością, a konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że takie użycie jest nieistotne.
Leasingobiorca (podatnik) wyjaśnił, że jest tylko użytkownikiem pojazdu i nie ma uprawnień właścicielskich do dokonywania zmian wpisów w dowodzie rejestracyjnym, natomiast firma leasingowa (właściciel) nie dokonała wpisu w dowodzie rejestracyjnym o spełnianiu warunków do odliczenia VAT w wysokości 100%.
Od organu podatkowego podatnik oczekiwał potwierdzenia, że ma prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w działalności, pomimo braku odpowiednich adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.
Dyrektor KIS oznajmił, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem leasingowanego pojazdu, gdyż nie posiada on odpowiednich adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Zdaniem organu ustawodawca wyraźnie wskazał, że spełnienie wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 w związku z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT stwierdza się na podstawie badania technicznego potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez stację kontroli pojazdów oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Należałoby zwrócić uwagę, że wprawdzie organy podatkowe, w tym Dyrektor KIS w omawianej interpretacji, uznają, że przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego jest warunkiem pełnego odliczenia VAT, jednak odmienne stanowisko w tej kwestii prezentują sądy. W wyroku z dnia 11 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1213/20 (orzeczenie nieprawomocne), WSA w Krakowie stwierdził, że w przypadku pojazdu samochodowego, którego cechy konstrukcyjne wykluczają jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, prawo do pełnego odliczenia VAT jest uzależnione jedynie od cech tego pojazdu, a nie od przeprowadzenia badania technicznego i uzyskania wpisu w dowodzie rejestracyjnym.