Kontakt
Szukaj
Close this search box.
Czytaj

Nota korygująca jest dokumentem, który mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku, gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Nota może również służyć do poprawy błędnego numeru faktury.

Co ważne nota korygująca nie może służyć do poprawy m.in. ilości towaru czy usługi, ceny czy też stawki podatku. W przypadku zmiany danych tego typu, istnieje obowiązek wystawienia faktury korygującej.

Po stronie przedsiębiorców pojawia się zatem pytanie, czy nota korygująca wymaga podpisu wystawcy faktury. Sprawdź, odpowiedź w artykule!

Co powinna zawierać nota korygująca?


Nota korygująca może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorcę, który otrzymał fakturę z tzw. błędnymi danymi formalnymi.

Zgodnie z art. 106k ust. 3 ustawy o VAT nota korygująca powinna zawierać:

-wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”;
-numer kolejny i datę jej wystawienia;
-imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za -pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą       którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;
-dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;
-wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Nota korygująca a podpis kontrahenta

Zgodnie z art. 106k ust. 2 ustawy o VAT nota korygująca wymaga akceptacji przez podmiot, który wystawił fakturę. Przepisy nie wskazują jasno formy akceptacji noty, nakazują jedynie, że musi ona zostać zaakceptowana. W związku z tym zarówno forma, jak i termin akceptacji są dowolne.

Podkreślenia wymaga fakt, że brak akceptacji noty nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku VAT. Związane jest to z faktem, że nota korygująca poprawia błędy niższej rangi, które nie wpływają na ilość sprzedanego towaru czy wartość dokonanej transakcji. Jeśli przedsiębiorca nie ma wątpliwości, że faktura dotyczy zawartej przez niego transakcji, może on dokonać odliczenia VAT w okresie otrzymania faktury.

W sytuacji gdy dane zawarte na nocie korygującej są nieprecyzyjne i mogą wzbudzać wątpliwość co do stron, które zawarły transakcję, wstrzymanie się z księgowaniem faktury oraz odliczeniem podatku VAT do momentu akceptacji noty księgowej jest konieczne, aby nie było możliwe postawienie zarzutu, że faktura dotyczy innych podmiotów. Natomiast należy mieć na uwadze termin odliczenia VAT, który powstaje w dniu otrzymania faktury (nie wcześniej niż w dacie sprzedaży) lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Zaakceptowana nota korygująca powinna zostać podpięta pod fakturę, której dotyczy i przechowywana wraz z dokumentacją księgową.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nota-korygujaca-czy-wymaga-akceptacji


Udostępnij:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print
Przenieś księgowość do nas!
Szukaj
Zapisz się!
Aby być na bieżąco
Oferta

Obsługujemy wszystkie podmioty gospodarcze, zarówno polskie jak i zagraniczne. Rozmawiamy w języku angielskim i niemieckim. Zdobyte doświadczenie w prowadzeniu wszystkich branż, pozwala nam w sposób profesjonalny reprezentować naszych Klientów przed instytucjami państwowymi i skarbowymi.

Naszym atutem jest zatrudnianie także młodych i ambitnych ludzi, którzy potrafią odnaleźć się w europejskiej rzeczywistości. Dialog i kompleksowa obsługa, to jest to co, proponuje nasze Biuro Rachunkowe. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy i jej usług księgowych.

Najczęściej czytane

Przeczytaj również: