W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani, by prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprawdź, czy obowiązek ten obejmuje również sprzedaż firmowych samochodów na rzecz tej grupy podatników!
W przypadku sprzedaży na rzecz firm obowiązek ewidencjowania za pomocą kasy fiskalnej nie występuje. Taka sprzedaż powinna być udokumentowana fakturami.
Sprzedaż środków trwałych a kasa fiskalna
Jeżeli chodzi o sprzedaż środków trwałych na kasie fiskalnej, szczególne znaczenia ma tu pozycja 47 załącznika do Rozporządzenia. Na podstawie którego dostawa towarów i świadczenie usług, które zgodnie z ustawą o PIT zaliczone są do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz jednocześnie podlegają amortyzacji, zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania na kasie, jeżeli w całości zostały udokumentowane fakturą (nie dotyczy towarów wymienionych w § 4 Rozporządzenia).
W związku z czym sprzedaż środka trwałego lub WNiP na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności oraz rolnika ryczałtowego nie musi zostać nabita na kasie, jeżeli podatnik udokumentuje ją w całości fakturą.
W związku ze zwolnieniem z ewidencji sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych na kasie fiskalnej, również sprzedaż firmowych samochodów nie musi zostać udokumentowana na kasie, jeżeli wystawiona zostanie faktura. Warto zaznaczyć, że przepis dotyczący zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży ŚT oraz WNiP na kasie wciąż nie dotyczy sprzedaży towarów, które zostały wymienione w § 4 Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej.
Sprzedaż firmowych samochodów zwolniona jest z ewidencjonowania na kasie, jeżeli w całości została udokumentowana fakturą.
Sprzedaży firmowych samochodów nie uwzględnia się w limicie 20 000 zł, uprawniającego do zwolnienia z kasy rejestrującej – gdy jednocześnie udokumentowana jest fakturą.
Sprzedaż firmowych samochodów – opodatkowanie
Dodatkowo należy zaznaczyć, że przychód ze sprzedaży środka trwałego (w tym także samochodu firmowego) stanowi przychód firmy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (zgodnie z formą opodatkowania przedsiębiorstwa). W momencie sprzedaży niezamortyzowanego całkowicie pojazdu, nieumorzona wartość stanowi koszt podatkowy, który księgowany jest jednorazowo w 13. kolumnie KPiR- pozostałe wydatki, w dacie sprzedaży pojazdu. Natomiast przychód należy wykazać w 8. kolumnie KPiR – pozostałe przychody.
Sprzedaż firmowych samochodów nie podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie w przypadku, gdy:
przy ich nabyciu podatnik nie miał możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego (nie należy mylić z sytuacją w której podatnik miał prawo do odliczenia podatku ale z niego nie skorzystał)
oraz jednocześnie gdy pojazdy te wykorzystywane były wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT.
Jeśli warunki te nie zostały spełnione, podatnik ma obowiązek opodatkować podatkiem VAT w wysokości 23% sprzedaż firmowych samochodów.